Pístový "tlakoměr"

Nejedná se o tlakoměr, ale o zdroj přesného tlaku. Tlak můžeme nastavit jako vhodnou silou na vahadle. Oproti přístroji ve skriptech na straně 124 je tato zátěž vyvážená protizávažím, označeným pozicí i, takže lze nastavit i nulový tlak. Tato skutečnost je kromě možnosti úplné volby měřených bodů výhodná i při výměně kontrolovaného tlakoměru.

Aby nastavený tlak neznehodnocovalo tření, musí se píst v zalapovaném válci otáčet. V našem případě je toho dosaženo motorickým pohonem. Přesnost přístroje je dána přesností průměru zalapovaného pístu a přesností váhového zařízení. Rozsah lze posouvat přidáním závaží, která hmotností (pro daný průměr pístu) odpovídají rozsahům po 50 kp/cm2 až do 500 kp/cm2. Hmotnost závaží je upravena dle změřené hodnoty dosaženého průměru zalapovaného pístu a je proto pro každý jednotlivý přístroj odlišná (totéž se týká posuvného závaží na vahadle vah). Nulu (při zapnutém přístroji) lze přenastavit po uvolnění tlaku ventilem c přesným dovážením vyvažovací maticí, která je přímo pod písmenkem i.

 

Samostatný zdroj tlaku má na obrázku pozici 2, kontrolovaný tlakoměr (nepatří k přístroji!) má pozici 1.

Prvním bodem je našroubování kontrolovaného tlakoměru 1. Tento bod postupu v naší laboratoři vynecháme, necháme připojený ten, který je již našroubován.

Přístroj zapneme vypínačem a. Tím se zapne motor, který otáčí pístem, takže u něj nedochází k tření. Pak uzavřeme jehlový ventil c a po stupnici e posuneme závaží d do pozice požadovaného tlaku. V případě nedostatečného rozsahu jej můžeme posunout zavěšením závaží g za břit h. Poté zvýšíme množství oleje pod pístem pákou b, až dosáhneme požadovaného tlaku - jazýčky vah f se vyrovnají. Poté můžeme zjistit, s jakou chybou nám nastavenou hodnotu ukazuje kontrolované měřidlo 1.

Na konci měření otevřeme jehlový ventil c a měřidlo vypneme vypínačem a.