Statické charakteristiky teploměrů - textová verze

Tabulky a zadání k vytištění - Základní pokyny pro měření - Otázky k úvodnímu přezkoušení - Podrobný návod k měření - počítačem - Podrobný návod k měření - analogově- Popis přístrojů pro ruční měření - Skripta strana 11,17,55-60,61-65,203-204

Úkolem je zjistit (změřit, vyhodnotit, graficky vyjádřit) statické vlastnosti několika snímačů teploty (většinou odporové, jeden termoelektrický).

Garantem této úlohy je docent Volf. Jeho zadání je k dispozici v pdf formátu. Toto zadání si máte připravit (prostudovat, popřípadě opsat či si je můžete i vytisknout - samozřejmě stačí si do sešitu obkreslit patřičná schemata zapojení a připravit tabulky pro měření podle strany 4 bodu 2 tohoto návodu).

Pro případ technických problémů zapojil tutéž úlohu ještě jednou docent Jenčík. Využívá zde dvou přístrojů, jejichž popis je stejný, jako u dynamických vlastností teploměrů, naleznete jej zde. Materiály v pdf formátu pro tuto část úlohy naleznete zde.

Na začátku cvičení někteří studenti dostanou některou z následujících kontrolních otázek.

Problematika zabírá rozsáhlé partie skripta, naleznete je na stránkách (v závorce čísla podkapitol):
11 (právě jen tato stránka),
17 (1.5.2),
55-60 (4.5),
61-65 (4.6),
203-205 (příloha 4) - tedy stačí, když budete přibližně vědět (+/- 50%), jaké je napětí na termočlánku typu J (železo-měďnikl [dříve konstantan]) při maximálním rozdílu porovnávacích teplot cca 60oC.

Pro představu nabízíme stručné vysvětlení problému, ze kterého vyplývá použitá metodika zjišťování statických vlastností, jak ji navrhl docent Jenčík.

Kdo namaluje do schematu kompenzační krabici zapojenou jen na jeden vývod termočlánku, dostane mínus bod (pro neznalost termínu "srovnávací spoje"). Naštěstí od posledních úprav zapojení se již kompenzační krabice nepoužívá.

Jako poslední nabízíme několik fotografií. Pokud jste si zapoměli opsat výrobní číslo měřicí ústředny, podívejte se zde.

Některé potřebné tabulky jsou na stránce senzorů teploty.


V zásadě lze podle této opravené metodiky měřit i pomocí měřicí ústředny. Nejjednodušší je prostě ignorovat počítač a údaje přímo opisovat z displeje ústředny. Postup je pak následující:

Ve zhodnocení měření zkuste uvážit, jaké další nepřesnosti vedou k případným neshodám při vyhodnocování. Chyba platinového snímače je asi 0,3% (skripta, str. 56), hodnoty jsou v tabulce, chyba skleněného teploměru je polovina dílku jeho stupnice. Údaje z termočlánků naleznete na stránce senzorů teploty, typ J.