Kompenzátor NORMA model 317

Přístroj slouží k měření teplot snímači s termoelektrickými články a ke kalibraci milivoltmetrů.

Termoelektrické články se připojují na svorky a a b a na c a d, kalibrovaný milivoltmetr na e a f. Pozor na polaritu. Připojení termoelektrického článku nebo milivoltmetru na svorkách e a f zvolíme přepínačem 11.

Přímé měření teploty
Na stupnici skleněného teploměru okolo potenciometru 2 zjistíme teplotu přístroje a tedy i teplotu srovnávacích spojů připojeného termoelrktrického článku. Knoflíkem potenciometru 2 nastavíme na pomocné stupnici tuto hodnotu. Přístroj tím automaticky kompenzuje vliv srovnávací teploty. Přepínačem 3 zvolíme příslušný typ připojeného termoelektrického článku. U nás se používá typ J, tedy železo-měďnikl, první řádka. Otočením ovladačem 5 pak vynulujeme ručičku na nulovém galvanoměru 1. Na stupnici 6 můžeme zjistit přímo teplotu.

Přímé měření termoelektrického napětí urřitého termoelektrického článku
V rámci našich úloh se ovšem měří přímo napětí, protože se měří s větší ctlivostí a tím se dosahuje větší přesnost. Nejprve nastavíme přepínačem rozsah (3) na 0mV (jak je znázorněno na obrázku). Tím se ovšem vyřadí kompenzace srovnávací teploty (přístroj nereaguje na nastavení teploty přístroje ovladačem 2). V tomto případě ovšem musíme teplotu srovnávacích spojů (svorek a a b) přečíst a uvést v protokolu o měření. Změřené termoelektrické napětí odpovídá rozdílu teploty měřené a srovnávací. Vytažením vypínače C připojíme napájení přístroje. Pak přepneme přepínač 4 na měření (přímo do polohy Fein Messung). Otáčíme knoflíkem 5 tak dlouho, až se ručička na měřidle 1 zastaví přesně uprostřed. V tomto okamžiku lze na příslušné (nejnižší) stupnici přečíst napětí v milivoltech. Ryska na stupnici (6) je dvojitá a odečítá se při zákrytu, aby nedošlo k chybě z paralaxy. U ručičky měřidla 1 slouží k odstranění této chyby zrcátko na stupnici přístroje (ručička musí být v zákrytu se zvým obrazem v zrcadle).

Po ukončení měření nezapomeňte odpojit baterii zamáčknutím vypínače C ("tahem zapni, stiskem vypni").

 

Wheatstoneův můstek NORMA typ 318

Přístroj obsahuje můstek a velmi přesnou dekádu. Umožňuje současně připojení dvou odporových snímačů teploty.

Postup měření
Předpokládejme, že je snímač připojen na levé (první) zdířky (dvouvodičově - svorky w a b). Přepínačem 1 zvolíme dvouvodičové připojení. Přepínačem 3 nastavíme odpor vedení k snímači. Vytažením vypínače B připojíme napájení mostu baterií A.
Při normálním měření bychom nejprve podrželi ovládač 5 v poloze Grob a přibližně nastavili ovladači 6 a 9 hodnotu odporu, aby nedošlo k přetěžování galvanoměru 10. V našem případě postačí před začátkem měření nastavit přibližný očekávaný odpor, například 110W. Při samotném měření pak podržíme ovládač 5 v poloze Fein. Nastavením odporu dekády přepínači 6, 7 a 8 a potenciometrem 9 (popřípadě změnou rozsahu přepínače 11) docílíme vynulování galvanoměru 10. Nastavování lze zjednodušit, pokud všechny přepínače napravo od toho, který chcete přepnout, budou vynulované (nebo je vynulujete před měřením všechny). Poté, co galvanoměr ukáže nulovou výchylku, uvolníme přepínač 5 (měl by se vrátit do polohy Aus) a zjistíme nastavenou hodnotu odporu.

Přepínač 12 by měl být přepnut napravo, v poloze Widestands-Thermometer, jak je naznačeno na obrázku. Pro kontrolu je možné zjistit na stupnici miliampérmetru 13 proud, protékající odporovým snímačem teploty (měřicí proud). Jeho velikost nastavujeme hrubě a jemně potenciometry 14 a 15. Pro měření by se měl použít co nejmenší proud, aby nedocházelo k dodatečnému ohřevu čidla. V našem případě použijeme maximální hodnotu do 5 mA. Hodnota měřicího proudu by měla být v protokolu z měření uvedena, protože ovlivňuje výsledky měření daleko více, než typ použitých přístrojů).

Po ukončení měření nezapomeňte odpojit baterii zamáčknutím vypínače B.

Násobitel Rozsah přibližně citlivost přibližně přesnost
1 1200W 0,02W ±0,1%
0,1 120W 2.10-3W ±0,1%
0,01 12W 2.10-4W ±0,1%
0,001 1,2W 2.10-5W ±1%

Malé rozsahy slouží pro měření odporu vedení.