Popis zapojení úlohy

První dvě úlohy jsou zapojeny prakticky identicky, zhruba jako na následujícím obrázku:

1 - přípravek pro zapojení můstku se dvěma odpory, 2, 3 - odporové dekády (sami si musíte vybrat, kterou můstek vyvážíte tak, aby digitální multimetr 6 ukazoval nulové napětí - zbývající = druhá dekáda pak slouží k nastavování požadovaných hodnot, které chápeme proti nominálnímu odporu), 4 - voltmetr s nízkým vnitřním odporem, 5 - voltmetr s vnitřním odporem 5kΩ/V, 6 - digitální multimetr. Pracoviště je napájeno z rozvodu 24V= v laboratoři, přívod je označen písmeny a a b.
Nominální hodnotu nastavujeme jen na dekádě, na které budeme nastavovat ostatní hodnoty; na druhé dekádě vznikne hodnota vyvážením, je po celou dobu měření konstantní a může se od nominální dosti lišit.

Třetí úloha je na následujícím obrázku:

1 - vlastní přípravek s diferenciálním transformátorem, 2 - měřidlo pro měření střídavého napětí na výstupu můstku (v jeho měřicí větvi), 3 - napájecí zdroj (transformátorek, zapojený do sítě 230V/50Hz). Odporem 5 (ovládacím prvkem c) nastavíme na ampérmetru 4 stálý proud 200mA (pozor, takový je i rozsah přístroje, nelekněte se, že ručička po zapnutí setrvačností běží přes tuto hodnotu). Můstek rozvažujeme buď změnou jezdce víceobrátkového potenciometru a, nebo při druhém měření pohybem jádra v transformátoru pomocí mikrometrického šroubu b.