Dynamické vlastnosti snímačů teploty.

  1. Z pícky o teplotě 200 °C vyjmeme hliníkovou krychličku o hraně 100 mm. Nakreslete, jak se bude její teplota na vzduchu měnit, a vysvětlete proč. (str. 19)
  2. Co je to časová konstanta snímače teploty, jak ji získáme? (str. 20)
  3. Co je to přechodová charakteristika, jak ji získáme?
  4. Vezmeme snímač teploty Pt100 v jímkovém provedení, který byl položen po delší dobu v laboratoři se stálou teplotou, a rychle jej vložíme do horké vody. Změnu odporu budeme průběžně zaznamenávat (např. počítačem). Namalujte, jakou křivku získáme, a proč. (str.20)
  5. V lázni, kde se delší dobu udržuje ustálená teplota, je umístěn snímač teploty Pt100 v jímce. V jistém okamžiku začneme teplotu rovnoměrně zvyšovat. Namalujte, jak se bude měnit výstupní odpor. (str. 21 nahoře)

Další otázky jsou určeny především pro zamyšlení, nemusí být zodpovězeny zcela správně:

  1. Proč používáme u snímačů teploty jímku?
  2. Jaké charakteristiky snímače teploty se změní, pokud použijeme jímku, ve srovnání se snímačem bez jímky? Které zůstanou naopak stejné?
  3. V tavicí peci máme roztavenou slitinu, jejíž teplota může být nejvýše 900°C a máme k dispozici termoelektrický článek v příslušné jímce, který snese ponoření do této teploty po jistou omezenou dobu. Po jakou dobu musíme snímač ponořit do taveniny, abychom byli schopni určit teplotu roztaveného kovu (s přiměřenou přesností ±5 %), pokud jsme zjistili, že tento snímač v jímce má v obdobném prostředí čas t0,63 = 30 s? Předpokládejte, že snímač teploty je na začátku v ustáleném stavu o známé teplotě.